KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Filharmonia w Szczecinie zwyciężyła w konkursie im. Miesa van der Rohe na najlepszy projekt architek
 
Kategoria Wieści z UE

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 8 maja 2015 r.

Komisja Europejska opublikowała dzisiaj sprawozdanie w sprawie

 

Filharmonia w Szczecinie zwyciężyła w konkursie im. Miesa van der Rohe na najlepszy projekt architektoniczny. Propozycja Fabrizio Barozziego z Włoch i Alberto Veiga z Hiszpanii została wybrana spośród 420 nadesłanych prac.

 

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe na najlepszy współczesny projekt architektoniczny trafi w tym roku do Fabrizio Barozziego z Włoch i Alberto Veiga z Hiszpanii, którzy we współpracy z polskim studiem A4 stworzyli projekt budynku Filharmonii w Szczecinie. Po raz pierwszy nagrodzony został projekt zrealizowany w jednym z nowych państw członkowskich w wyniku współpracy grupy młodych ludzi, którzy poznali się podczas wymiany Erasmus. Budynek powstał w ramach rewitalizacji zabytków i struktury urbanistycznej miasta, które do dziś podnosi się ze zniszczeń po bombardowaniach podczas II wojny światowej.

 

W Filharmonii znajduje się sala symfoniczna dla 1000 widzów, sala kameralna dla 200 widzów, wielofunkcyjna przestrzeń wystawczo-konferencyjna oraz rozległe foyer. Budynek charakteryzuje się lekkością, którą uzyskano dzięki zastosowaniu szklanych ścian podświetlanych od wewnątrz. Surowość i prostota fasady kontrastują ze złotymi holem głównym i salą koncertową.

 

Filharmonia szczecińska pokonała cztery inne projekty ze ścisłego finału: Muzeum Sztuki z Ravensburga, Niemcy (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei); Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor, Dania (proj. BIG - Bjarke Ingels Group); Winnica Antinori w San Casciano Val di Pesa, Włochy (proj. Archea Associati); Saw Swee Hock Student Centre LSE w Londynie, Wielka Brytania (proj. O'Donnell + Tuomey).

 

Więcej na temat konkursu można przeczytać na oficjalnej stronie www.miesarch.com

 

Kontekst

 

Sektor architektury jest jednym z najważniejszych elementów żywiołowo rozwijającej się kultury i twórczości europejskiej. Bezpośrednie zatrudnienie znajduje w nim ponad pół miliona osób; dalsze ponad 12 mln pracowników zatrudnionych jest w sektorze budownictwa. Przemysł kultury i twórczości wytwarza nawet 4,5 proc. unijnego PKB.

 

Nagroda Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe podkreśla znaczenie wkładu europejskich architektów w rozwój nowych idei i technologii we współczesnym rozwoju urbanistycznym. Po raz pierwszy przyznana w 1987 r. nagroda, której suma pieniężna, współfinansowana przez UE w ramach programu Kultura oraz Fundację im. Miesa van der Rohe, wynosi 60 tys. euro, jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w ar-chitekturze europejskiej. Przyznawana jest co dwa lata za realizację ukończoną w ciągu dwóch poprzednich lat.

Poszczególne prace nominują do nagrody niezależni eksperci z całej Europy oraz organizacje członkowskie Rady Architektów Europy, krajowe stowarzyszenia architektów oraz komitet doradczy nagrody.

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.