KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Litwa 19-tym członkiem strefy Euro
 
Kategoria Wieści z UE

1 stycznia 2015 roku Litwa przyjęła euro. Oznacza to, że z dziesięciu państw które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku, tylko trzy pozostają poza strefą euro. Z tej grupy do tej pory w do strefy euro dołączyły: Łotwa (2014), Estonia (2011), Słowacja (2009), Malta i Cypr (2008), Słowienia (2007). Poza strefą euro są największe pod względem ludnościowym i gospodarczym kraje: Polska, Węgry i Czechy.


Sześćdziesiąt procent ankietowanych pozytywnie ocenia przyjęcie euro – wskazuje badanie Eurobarometru ze stycznia 2015 roku. Zaledwie 5 procent ankietowanych skarżyło się na problemy związane z wymienialnością lita na euro.


Trzy miesiące przed wprowadzeniem euro, we wrześniu 2014 roku, blisko połowa Litwinów byłą przeciwna wspólnej walucie. Kampania informacyjna przyniosła zmianę nastawienia – dzisiaj 92 procent ankietowanych deklaruje, że czują się dobrze poinformowani na temat euro, 54 procent uważa, że wprowadzenie euro będzie miało dla nich pozytywne skutki więcej: http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_412_sum_en.pdf


Wśród najczęściej wymienianych zagrożeń związanych z wprowadzeniem euro były: - ryzyko znacznego wzrostu cen i inflacji, - utrata tożsamości narodowej, - dodatkowe koszty dla budżetu państwa i podatników, - niski przyrost gospodarczy krajów strefy euro.
Wśród najważniejszych bezpośrednich pozytywnych skutków przystąpienia Litwy do strefy euro wskazywano: - spadek kosztów transakcyjnych związanych z wymianami walut oraz obniżenie stóp procentowych w związku z wyeliminowaniem ryzyka kursu walutowego.


Nie odnotowano znacznych utrudnień przy wymianie litów na euro oraz w stosowaniu nowej waluty w pierwszych tygodniach 2015 roku. Nie było również większych napięć społecznych. Przedstawiciele Rządu Republiki Litewskiej, Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Litwy i przedsiębiorcy zapewniają, że proces wdrażania euro na Litwie zakończył się sukcesem.


Doniesienia z poszczególnych segmentów rynku wskazują na nieznaczny wzrost cen na artykuły spożywcze oraz usługi gastronomiczne, fryzjerskie, etc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że może to być spowodowane innymi czynnikami, przede wszystkim wzrostem płacy minimalnej.


Litwa wprowadziła sztywny kurs lita względem euro już w 2002 roku euro (1 EUR = 3,4528 LTL) co oznaczało i rząd i bank centralny nie miały wpływu na kształtowanie kursu waluty narodowej.
Litwa już raz próbowała przyjąć euro. W 2005 roku plan rządu zakładał wejście do strefy euro w 2007 roku. Jednak ze względu na skutek niezgodności z kryterium inflacji o 0,1 punkt procentowy Rada Europejska nie wyraziła na to zgody.


Litwa zastosowała scenariusz „wielkiego wybuchu” ustalając 15-dniowy okres obiegu dwóch walut. Wszystkie oddziały banków komercyjnych do czerwca 2015 roku będą świadczyły nieograniczone, bezpłatne usługi wymiany gotówki. W 330 urzędach pocztowych będą nieodpłatnie świadczone usługi wymiany gotówki do 1.000 euro w ciągu jednej operacji przez 60 dni po wprowadzeniu euro. Narodowy Bank Litwy będzie bezterminowo i nieodpłatnie wymieniał nieograniczone kwoty litów na euro.
W związku z przyjęciem euro zaistniała potrzeba wprowadzenia zmian do obowiązujących aktów prawnych, zapewnienia ciągłości wszelkich umów i porozumień, zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Ogółem należało zmienić/przyjąć 128 ustaw i 182 postanowień (łącznie 310 aktów prawnych).


Ocenia się także, że wskutek zaokrąglenia cen, odnowienia sprzętu obliczeniowego i innych przyczyn związanych z wprowadzeniem euro krótkotrwały jednorazowy wpływ na poziom inflacji wyniesie 0,2–0,3 punktu procentowego, a ogólne jednorazowe koszty związane z wprowadzeniem euro wyniosą około 0,5–0,7 proc. PKB (0,2–0,3 mlrd euro). Znaczną część tych kosztów pokryją Narodowy Bank Litwy i banki komercyjne.

 RAPORT FUNDACJI SCHUMANA TUTAJ

 Źródło: Polska Fundacja im. R. Schumanna

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.