KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

NIE MOŻNA BYĆ OBOJĘTNYM WOBEC HISTORII
 
Kategoria oniszczuk

I właśnie takim motywem kierowałem się uczestnicząc 25 września br. aż w dwóch naraz spotkaniach o tematyce historycznej z liczną grupą Sybiraków.
A dla przypomnienia tylko – kim są Sybiracy – najpełniej wyraża godło i hymn
Związku Sybiraków.  Godło, to orzeł z koroną i rozerwanymi łańcuchami. Rozerwane łańcuchy są symbolem rozerwania spętania Polski, która była wymazana z mapy Europy przez 103 lata (od roku 1815 do roku 1918). A hymn autorstwa Mariana Jonkajtysa z muzyką Czesława Majewskiego mówi jeszcze dobitniej: myśmy wciąż do Niepodległej szli…choć drogę wydłużyli carscy kaci. A jak szli? Przez Syberię wiódł najkrótszy szlak, i w kajdanach szli konfederaci – mogiłami znacząc polski trakt… A dalej: a myśmy szli i szli – dziesiątkowani, przez tajgę, stepy – plątaniną dróg, a myśmy szli, i szli, i szli – niepokonani, aż „Cud nad Wisłą” darował nam Bóg! I tak dalej…

Historia z reguły ma dwa oblicza: dobra i zła. Tym razem dotyczyła tego drugiego, acz na szczęście z pozytywnym finałem. Jedno spotkanie było ilustracją działań i efektów w promocji tematyki historycznej, zwłaszcza w środowisku młodzieży gimnazjalno – licealnej, prowadzonej przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, a drugie – działalności Koła Związku Sybiraków Warszawa – Śródmieście. Oba interesujące i zbieżne tematycznie, aczkolwiek ich koloryt był nieco odmienny.
Pierwsze, prowadzone przez Katarzynę CEGIEŁĘ, zawierało bogatą treść informacyjną, podaną w sposób syntetyzujący dorobek i perspektywę działań, ilustrowany pokazem filmowym. A w nim wyjazdy, spotkania i reakcje młodzieży z miejsc kaźni i pochówku walczących o niepodległość, w tym na terenie Rosji, Ukrainy i Białorusi. Padło przy tym stwierdzenie, że trzeba o tym „wałkować” ciągle, w trosce o zachowanie w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń faktów i wydarzeń trwożnych, ale świadczących o ludziach walczących na śmierć i życie o Polskę. O jej dzień dzisiejszy i przyszłość.
Drugie – prowadzone przez prezesa Koła, Bogusława GAJDAMOWICZA – równie merytoryczne, ale w oprawie bardziej uroczystej, bo jubileuszowej, tj. 25 – lecia utworzenia tegoż Koła oraz zakończenia akcji 1% dla Organizacji Pożytku Publicznego. Zgodnie z programem – zabrzmiał dostojnie hymn Sybiraków, zaprezentowano fragmenty ‘Kroniki Koła”, odczytano listę darczyńców akcji dla OPP, wysłuchano wystąpienia prezesa Stowarzyszenia


Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, Mieczysława WÓJCIKA. Z uznaniem wysoko oceniono wieloletnią pracę prezesa Koła. A na zakończenie – wysłuchano melodii „na co dzień i od święta” w wykonaniu wspaniałego, meksykańskiego zespołu wokalno – muzycznego, przy gorącym aplauzie sali.

Oba spotkania potwierdziły przesłanie i prawdę obiektywną i dość oczywistą, że znając historię – łatwiej ocenić i widzieć PERSPEKTYWĘ! A ta jest przecież przed nami, a jej konstrukcja zależy przede wszystkim od nas samych.

Warszawa, 26 września 2014 r.                        Mikołaj ONISZCZUK

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.