KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Ulica im. Antoniego Ponikowskiego w Białej Podlaskiej - Inicjatywa Interwizji
 
Kategoria Lokalnie
Inicjatywa Initerwizji
Zdaniem zespołu redakcyjnego portalu Interwizja.edu.pl, Antoni Ponikowski dobrze zasłużył się dla rozwoju miasta Biała Podlaska i w związku z tym zwracamy się z wnioskiem o nazwanie jednej z ulic miasta Biała Podlaska jego imieniem. Podpisy o nadanie nazwy ulicy im. Antoniego Ponikowskiego będą zbierane podczas pikniku lotniczego na Bialskim lotnisku w dniu 22 czerwca 2014 roku.

 

Rozwój każdego miasta, także Białej Podlaskiej, uzależniony jest od aktywności ludzi zarówno mieszkańców jak też osób, które nie są co prawda obywatelami danego miasta, lecz przez swoją działalność przyczyniają się do jego rozwoju.

Zdaniem zespołu redakcyjnego portalu Interwizja.edu.pl, takim człowiekiem był Antoni Ponikowski, jeden z założycieli Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej. Podlaska Wytwórnia Samolotów utworzona w latach 1923-1925, była największą fabryką samolotów w II Rzeczpospolitej. Tuż przed II wojną światową zatrudniała 1200 pracowników w Białej Podlaskiej i 500 w filii fabryki we Lwowie. Wyprodukowano ponad 1500 samolotów. Ta fabryka przyczyniła się w istotny sposób do rozwoju wielu ciekawych konstrukcji samolotów. Budowała zręby lotnictwa wojskowego. Antoni Ponikowski obok Stanisława Różyczki de Rosenwertha i inż. Witolda Rumbowicza był jednym z twórców tej wytwórni. Urodził się 29 maja 1878 roku w Siedlcach (zm. 27 grudnia 1949 w Warszawie). Przed I wojną światową działacz Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W rządach Rady Regencyjnej pełnił urząd ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego (od 7 grudnia 1917 do 4 listopada 1918) i tymczasowego premiera (od 27 lutego do 4 kwietnia 1918). Od 19 września 1921 do 6 czerwca 1922 był premierem w tzw. rządzie fachowców i ponownie ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego, kierował też Ministerstwem Kultury i Sztuki. Był współorganizatorem polskiego szkolnictwa w Królestwie Polskim, w 1916 został profesorem miernictwa na Politechnice Warszawskiej. Był rektorem tej uczelni w latach 1921–1922 i 1923–1924. W latach 1925–1927 prezesem Zarządu Głównego Ligi Obrony Powietrznej Kraju.
Zdaniem zespołu redakcyjnego portalu Interwizja.edu.pl, Antoni Ponikowski dobrze zasłużył się dla rozwoju miasta Biała Podlaska i w związku z tym zwracamy się z wnioskiem o nazwanie jednej z ulic miasta Biała Podlaska jego imieniem.

 

Podpisy o nadanie nazwy ulicy im. Antoniego Ponikowskiego będą zbierane podczas pikniku lotniczego na Bialskim lotnisku w dniu 22 czerwca 2014 roku.                                                                                                        

 

                                                                                                             W imieniu zespołu redakcyjnego,

                                                                                               Małgorzata Mieńko                Tadeusz Kucharuk

                                                                                             redaktor prowadzący                redaktor naczelny

 

1.
Antoni_Ponikowski.jpg
      


TK/MM/14/06/2014

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.