KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Co? Jajeczko!
 
Kategoria Zdrowie
Dietetyk na widelcu

Co? Jajeczko!
Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a wraz z nim świątecznej i rodzinnej atmosfery.

     
     Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a wraz z nim świątecznej i rodzinnej atmosfery. Zwyczajem wielkanocnym jest dzielenie się jajkiem, które symbolizuje życie, odradzanie się i zmartwychwstanie. Zanim jednak przystąpimy do świątecznej konsumpcji, przyjrzyjmy się jajku od strony dietetycznej.
     
     Jajko, które waży około 55 g, dostarcza 77 kcal, prawie 7 g białka oraz 5,3 g tłuszczu. Jest ono źródłem pełnowartościowego białka – czyli takiego, które dostarcza nam wszystkich aminokwasów egzogennych w ilościach i proporcjach zbliżonych do naszych potrzeb. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale nie potrafimy ich sami wytworzyć. Surowe białko jaja kurzego zawiera także awidynę, która jest uważana za substancję antyodżywczą – hamuje ona wykorzystanie przez ustrój witaminy H (biotyny), ponieważ łączy się z nią w jelicie, przeciwdziałając wchłanianiu. Jest ona jednak inaktywowana w trakcie obróbki termicznej.

      Ponadto jaja kurze obfitują w witaminy: A, E, D, K, B2, B12 i kwas pantotenowy (zwany także witaminą B5) oraz beta-karoten. Składniki mineralne występujące w jajku to m.in. żelazo (Fe), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), jod (I), selen (Se), cynk (Zn) i magnez (Mg). Pamiętać należy jednak, że Fe zawarte w jaju kurzym jest trudno wchłanialnym żelazem niehemowym - jego przyswajanie wynosi tylko ok. 5%. Dlatego warto do potrawy dodać produkt bogaty w kwas askorbinowy (witaminę C), kwas jabłkowy czy kwas cytrynowy, aby zwiększyć jego biodostępność (np. pomidora, natkę z pietruszki lub paprykę). Poza tym jaja są bogatym źródłem luteiny, która ma działanie ochronne przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, a także zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku w Polsce. Posiadają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, działające przeciwzapalnie oraz przeciwzakrzepowo. Ponadto jajo kurze obfituje w lecytynę, która jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego, stanowi element składowy mózgu i tkanki nerwowej, poprawia pamięć i koncentrację, a także ułatwia trawienie tłuszczów. Niestety, w jajku o wadze 55 g znajdziemy aż 198 mg cholesterolu. Niektóre badania wskazują, iż wraz ze zwiększonym spożyciem cholesterolu pokarmowego, wzrasta jego stężenie w osoczu krwi. Dlatego też w Święta Wielkanocne osoby z podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego we krwi oraz podwyższonym stężeniem cholesterolu frakcji LDL, chorobami wątroby i dróg żółciowych powinni uważać ze spożyciem jaj! Zawsze trzeba pamiętać o umiarze :)

A tymczasem życzę wszystkim wesołych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy! I oczywiście żadnych dodatkowych kilogramów :)

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.