KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

KE: Polska mało innowacyjna
 
Kategoria Wieści z UE

Polska znalazła się w ostatniej czwórce najmniej innowacyjnych krajów członkowskich UE – wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. W czołówce innowatorów są Szwedzi, Duńczycy i Niemcy – tam nakłady na badania, które potem unowocześniają gospodarkę, są najwyższe. - Musimy pomóc Europie przekuwać genialne pomysły w zyskowne przedsięwzięcia, które są podstawą wzrostu zatrudnienia – mówi komisarz Johannes Hahn.

Europa nadrabia zapóźnienia innowacyjne w stosunku do USA i Japonii, ale zróżnicowanie poziomu innowacyjności między państwami członkowskimi UE utrzymuje się, zaś dystans do liderów zmniejszamy wciąż zbyt wolno. Na szczeblu regionalnym różnice w poziomie innowacji nadal się pogłębiają, a spadek wskaźników innowacyjności dotyka wciąż prawie jedną piątą regionów UE. Oto najważniejsze wyniki tablicy wyników Unii badań i innowacji z 2014 r. Komisji Europejskiej oraz tablicy wyników innowacyjności regionów z 2014 r.

Ranking poszczególnych krajów w ramach UE pozostaje stosunkowo stabilny, ze Szwecją na czele, a na kolejnych miejscach plasują się: Dania, Niemcy i Finlandia. Wymienione cztery kraje inwestują najwięcej w badania naukowe i innowacje. Państwa, w których sytuacja poprawiła się najbardziej, to Portugalia, Estonia i Łotwa. Największe z odnotowanych postępów można przypisać otwartości i atrakcyjności unijnego systemu badań naukowych, a także efektom współpracy w dziedzinie innowacji gospodarczej i komercjalizacji wiedzy mierzony wzrostem dochodów pochodzących ze sprzedaży licencji i patentów za granicą. Wzrostowi wydatków publicznych na badania i rozwój towarzyszył jednak ciągły spadek inwestycji z udziałem kapitału podwyższonego ryzyka oraz nowatorskich inwestycji w przedsiębiorstwach niezwiązanych z badaniami i rozwojem.

Antonio Tajani,
wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, podkreślił: - Rozprzestrzenienie się realnej innowacji w całej Europie jest nadal naszym priorytetem – jeżeli chcemy osiągnąć nadrzędny cel polityki przemysłowej: do roku 2020 przynajmniej 20 proc. unijnego PKB ma pochodzić z produkcji. Zwiększenie inwestycji przedsiębiorstw, większy popyt na nowatorskie rozwiązania z Europy i likwidowanie przeszkód we wdrażaniu i komercyjnym wykorzystywaniu innowacji są warunkiem wzrostu gospodarczego. Trzeba nam więcej nowatorskich przedsiębiorstw, musimy zatem zapewnić warunki sprzyjające wzrostowi, ułatwiając skuteczne wprowadzanie innowacji na rynek..więcej

Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce


 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.