KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

REWITALIZACJA POLSKI POWIATOWEJ
 
Kategoria oniszczuk
Felieton promocyjny

Zima zimą, a życie idzie do przodu. I to w dobrym kierunku, tj. przyspieszonego rozwoju, lepszego wykorzystania istniejącego potencjału gospodarczego i naukowego, modernizacji i unowocześnienia, aktywizacji współpracy z partnerami zagranicznymi, w tym na rynkach wschodnich. A tak to wynika z obrad konferencji naukowej, zorganizowanej 24 stycznia br. w stolicy jednego z trzech największych w kraju powiatów czyli w Białej Podlaskiej.

                                       DOBRA INICJATYWA

Jak się chce coś zmieniać, ulepszać, doskonalić, to proces realizacyjny powinien być poprzedzony przez naukę. I tak się stało w przypadku tej konferencji, poświęconej „Kierunkom rozwoju Południowego Podlasia”. W konferencji wzięli udział wszyscy ci, którzy przyszłością powiatu i miasta są zainteresowani, w tym zarówno bezpośrednio odpowiedzialni z tytułu zajmowanych stanowisk, jak i efektywni i potencjalni realizatorzy obecnych i przyszłych zadań, w 17 gminach i dwóch miastach powiatu. W toku ponad trzygodzinnych obrad i żywej dyskusji, moderatorem których był profesor Jacek Brdulak ze stołecznej  Szkoły Głównej Handlowej, omówione zostały tematy i problemy, które bezpośrednio dotyczą powiatu i wpisują się w „mapę drogową” niezbędnych przeobrażeń tegorocznych i przyszłościowych. Całość podporządkowana była idei poszukiwania działań konstruktywnych.  

                                      WZMOCNIĆ SIŁY ATUTÓW

Jedną z cech charakterystycznych powiatu i bodaj jego podstawowym, choć nie jedynym atutem, jest korzystne położenie geograficzne, bo na granicy między Zachodem a Wschodem, na granicy między Unią Europejską a krajami wschodnimi. To tranzytowo – graniczne położenie sprawia, że transport i jego infrastruktura są jedną z najważniejszych dziedzin w profilu gospodarczym powiatu. To przez ten powiat biegnie jeden z głównych szlaków komunikacyjnych Europy. Mamy tu trzy przejścia drogowe -  – w Kukurykach, Terespolu i w Sławatyczach, a najważniejsze przejście kolejowe w Terespolu. Do tego dochodzi terminal samochodowy w Koroszczynie i największy w Polsce zespół lądowych urządzeń przeładunkowych w Małaszewiczach.

Zasadnie więc w czasie konferencji omówiono takie tematy, jak:
- infrastruktura drogowa województw wschodnich,
- efektywność centrum logistycznego na Południowym Podlasiu,
- problemy doskonalenia i rozwoju obsługi celnej,
- warunki funkcjonowania centrum logistycznego na wschodniej granicy Polski (Unii Europejskiej) na przykładzie Centrum Logistycznego Małaszewicze
- potencjał przewozowy Południowego Podlasia w zakresie transportu drogowego i jego warunki rozwoju.
Czynniki rozwoju Południowego Podlasia, kompleksowo, rzeczowo i wiarygodnie omówił Tadeusz Kucharuk, prezes Zarządu Studium Celnego.

                                       PROMOCJA I ZACHĘTY

Podlasie ma wiele walorów i atutów, które powinny zachęcać do współdziałania z tym regionem. To teren wręcz wymarzony do produkcji zdrowej żywności i rozwoju agroturystyki. Zdrowe powietrze i takaż żywność, to w przeindustrializowanej i zadymionej Europie, unikat. I choć tu mleka i miodu nie brakuje, to nie jest to jeszcze kraina „miodem i mlekiem płynąca”.
Ale każdy krok w tym kierunku jest pożądany i bezcenny. Na razie wiele projektów grzęźnie z powodu braku czy niedostatku funduszy na ich realizację. Europejski kryzys społeczno – gospodarczy, który gości też w powiecie bialskopodlaskim, w postaci choćby bezrobocia czy nierówności społecznych, nie zniewala jednak w poszukiwaniu dróg wyjścia, a tym bardziej, że infrastruktura transportowo – drogowa  jest, więc do „lepszego” dojechać można. Podlasie nie poddaje się trudnościom, szuka dobrych i skutecznych rozwiązań, zachęcając przede wszystkim inwestorów, krajowych i zagranicznych, do inwestycji prorozwojowych na tym terenie. Dla przykładu tylko – Nadbuże czeka na inwestycje w dziedzinie turystyki. A atrakcyjnych miejsc nie brakuje, że wymienię tylko słynną na cały świat stadninę koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim, obiekty sakralne w Kodniu czy w Jabłecznej, albo Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w uroczym Romanowie. O lasach sosnowych i grzybowych nie mówiąc.   


                                DOBRE KONTAKTY WSPIERAJĄ

Do tego rodzaju inicjatyw i działań środowiska bialskopodlaskiego, z uwagą i sympatią merytoryczną odnosi się Stowarzyszenie Eksporterów Polskich, a zwłaszcza dotyczących sprzyjania współpracy z sąsiednimi regionami i partnerami wschodnimi. By wesprzeć ten nurt działań, przedstawiciele powiatu są regularnie zapraszani do udziału w konferencjach i zjazdach Stowarzyszenia, z udziałem eksporterów i inwestorów z całego kraju, a także kierownictw i przedstawicieli resortów gospodarczych oraz polskich placówek ekonomiczno – handlowych za granicą. Środowisko naukowo – badawcze jest też reprezentowane, zwłaszcza przez Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur.  Regularnie przekazywane są też materiały informacyjno – promocyjne o stanie i perspektywach rozwoju polskiej gospodarki, w tym eksportu i działań inwestycyjnych. Najbliższą okazją będzie organizowany  przez SEP już 5 marca  Kongres Eksporterów Żywności w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, z udziałem przedstawicieli Podlasian.

 
Mikołaj ONISZCZUK
Warszawa, 25 stycznia 2014 r.                 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.