KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

PE: Posłowie chcą, aby skuteczniejsze inspekcje poprawiły warunki pracy w Europie
 
Kategoria Wieści z UE

Liczba pracowników oraz środki przeznaczane na wykonywanie zadań przez inspekcje pracy w krajach członkowskich powinny być zwiększone, w celu uporania się z pracą "na czarno", fałszywym samozatrudnieniem oraz dumpingiem społecznym, stwierdzili posłowie w niewiążącej rezolucji przyjętej we wtorek 14 stycznia.


"Narodowe inspekcje pracy odgrywają istotną rolę w przestrzeganiu praw pracowniczych i socjalnych oraz zagwarantowaniu uczciwych warunków konkurencji na terenie UE. Zlikwidowanie pracy "na czarno", która przekłada się na 18,8% unijnego PKB, mogłoby zwiększyć dochody z podatków oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Inspekcje pracy cierpią na brak pracowników oraz utrudnia się im współpracę międzynarodową", powiedziała Jutta Steinruck (S&D, DE), odpowiedzialna za przygotowanie odpowiedzialna za przygotowanie rezolucji przyjętej 586 głosami za, przy 58 głosach przeciw i 47 wstrzymujących się.

Wzmocniona współpraca ponad granicami


Posłowie wzywają do stworzenia platformy europejskiej dla inspekcji pracy, w celu monitorowania pracy niezarejestrowanej, wzmocnienia współpracy pomiędzy państwami oraz w celu identyfikacji i utworzenia rejestru przedsiębiorstw działających na zasadzie skrzynki pocztowej i tym podobnych operacji.

Posłowie domagają się również, aby Komisja Europejska rozważyła możliwość wprowadzenia europejskiej karty ubezpieczenia społecznego lub innego dokumentu obowiązującego w UE, podlegającego zasadom ochrony danych osobowych, w celu łatwiejszej wymiany informacji oraz przeprowadzenia pilotowego unijnego projektu wczesnego ostrzegania o pracy niezarejestrowanej.

W rezolucji podkreślono, że potrzebne są nowe sposoby działania, ograniczające dumping społeczny w UE. 

Ochrona socjalna

Kolejna niewiążąca rezolucja, wzywająca do zapewnienia odpowiedniej ochrony socjalnej, dla stale zwiększającej się liczby pracowników osób pracujących na własny rachunek, na terenie UE oraz do lepszej koordynacji systemów opieki społecznej pomiędzy państwami Unii, została przyjęta 587 glosami za, przy 65 głosach przeciw oraz 39 wstrzymujących się od głosu.


Linki

Przyjęty tekst dostępny będzie tutaj (14.01.2014)

Nagranie debaty (13.01.2014)

Sylwetka sprawozdawcy: Jutta Steinruck (S&D, DE)

Ścieżka legislacyjna

Sylwetka sprawozdawcy: Vilija Blinkevičiūtė(S&D, LT)

Ścieżka legislacyjna



Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego


 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.