KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Kierunek zarządzanie w SGH wśród najlepszych kierunków magisterskich na świecie - ranking Financial
 
Kategoria SGH

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazła się w tym roku ponownie w gronie najlepszych szkół biznesu na świecie. Prowadzony przez SGH kierunek zarządzanie zajął 69. miejsce w prestiżowym rankingu Masters in Management dziennika "Financial Times".

Opublikowany w poniedziałek, 16 września 2013 r., ranking porównuje po jednym magisterskim kierunku studiów związanym z zarządzaniem lub pokrewnym w 70 najlepszych uczelniach z całego świata. W tym roku Szkoła Główna Handlowa w Warszawie po raz pierwszy zgłosiła do rankingu kierunek zarządzanie, który znalazł się na 69. miejscu. W latach ubiegłych w zestawieniu klasyfikowany był kierunek finanse i rachunkowość prowadzony przez SGH. W 2012 r. kierunek ten zajął w rankingu "Financial Times" 56. miejsce. Nadal na liście znajdują się tylko dwie polskie uczelnie – obie z Warszawy. Drugą polską szkołą wyższą w rankingu jest Akademia Leona Koźmińskiego, której gratulujemy zajęcia wysokiego 25. miejsca.

Jak wynika z rankingu, ankietowani przez "Financial Times" absolwenci kierunku zarządzanie w SGH bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Ranking bierze pod uwagę ich pozycję zawodową w ciągu trzech lat od ukończenia studiów. Pod tym względem absolwenci kierunku zarządzanie w SGH zajmują 32. pozycję w rankingu. Aż 86% absolwentów kierunku zarządzanie ukończyło podczas studiów praktyki w firmach. Według "Financial Times" średnie roczne zarobki brutto po trzech latach od ukończenia studiów wynoszą w przypadku absolwentów kierunku zarządzanie w SGH $40882.

Na miejsce w rankingu „Financial Times” Masters in Management składają się wyniki z trzech obszarów badania. Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy tempa awansu w korporacyjnej hierarchii. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców w radzie doradczej itp. W tej części rankingu ocenia się także odsetek obcokrajowców wśród wykładowców danej uczelni i cudzoziemców w ogóle studentów. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych i naukę języków obcych.

Tegoroczny ranking Masters in Management "Financial Times" wygrał – jak przed rokiem – szwajcarski Uniwersytet St. Gallen przed ESCP Europe, WHU Beisheim, HEC Paris i Rotterdam School of Management. Poza uczelniami z Europy ujęto w nim także szkoły z Kanady, Indii, Chin i Australii. Program Masters in International Management prowadzony przez CEMS - konsorcjum 28 uczelni, w tym z SGH jako jedynej z Polski - zajął w tym roku 7. miejsce w rankingu.

Pełna wersja rankingu znajduje się pod adresem:
http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2013

Komentarz JM Rektora SGH prof. dr hab. Tomasza Szapiro:

„Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przywiązuje ogromną wagę do rankingów. Ich wyniki są dla nas bardzo cennym materiałem pozwalającym na modyfikacje i unowocześnianie wewnętrznych procedur podnoszących jakość kształcenia i badań. W tym roku ­– inaczej niż w latach ubiegłych – do rankingu „FT” zgłosiliśmy kierunek zarządzanie. Wcześniej w rankingu brał udział kierunek finanse i rachunkowość. Kierunek ten przez kilka lat był oceniany bardzo dobrze i być może zostanie jeszcze kiedyś zgłoszony do rankingu kierunków finanse i rachunkowość. Natomiast cieszy, że debiutujący w rankingu kierunek zarządzanie już dzisiaj został sklasyfikowany wśród 70 najlepszych kierunków na świecie. Nie wszystkie zgłoszone do rankingu uczelnie mają zaszczyt znaleźć się w tej najlepszej „siedemdziesiątce”. Warto podkreślić, że w rankingu „FT” w większości obecne są szkoły biznesu. Tymczasem dla SGH punktem odniesienia w rankingach są uniwersytety ekonomiczne. Kryteria przyjęte w rankingu szkół biznesu nie oddają w pełni potencjału uniwersytetu ekonomicznego, jakim jest SGH. Poza procesem kształcenia dodatkowo prowadzimy działalność badawczą, przygotowujemy ekspertyzy. Te z kolei obszary wymagają jeszcze innych mierników, nie zawsze obecnych w rankingach szkół biznesu”. 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.