KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

ATUTY POLSKIEGO EKSPORTU
 
Kategoria oniszczuk
Komentarz ekonomiczny

Po raz kolejny potwierdziła się prawda, że polscy eksporterzy stawiają na czyny a nie na słowa. Takie wrażenie odniosłem z udziału w X Jubileuszowym Kongresie Eksporterów Polskich, jaki odbył się 19 listopada br. w Warszawie, z udziałem około 300 przedstawicieli bezpośrednich realizatorów zadań eksportowych z całego kraju oraz instytucji i organizacji wspierających eksport. Obradom przewodniczył prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław TWARÓG, a udział w nich wziął m.in. minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław KALEMBA oraz reprezentanci Sejmu i Senatu, resortów gospodarczych i spraw zagranicznych, a także banków.

Walorem Kongresu były rzeczowe wystąpienia i głosy w dyskusji, wnioski z których ujęte zostały w przyjętym wspólnym stanowisku. Z całościowego oglądu obrad – wyróżnić można by pięć sentencji problemowo – tematycznych, zaliczając doń:
- dobre wyniki w tegorocznym eksporcie ogółem,
- rekordowe wyniki w eksporcie rolno – spożywczym,
- wysoką dynamikę dostaw eksportowych na rynki krajów wschodnich,
- postępy w dywersyfikacji rynków zbytu oraz
- aktywność w działaniach informacyjno – promocyjnych.
Dla ilustracji tylko – polski eksport w okresie 9 miesięcy br., liczony w złotych, wzrósł o 8,2%, w tym do krajów UE o 5,4%, a do krajów Europy Środkowo – Wschodniej o 26,5%. Wyniki te są tym bardziej cenne, że uzyskane zostały w trudnych warunkach na ogarniętych recesją i kryzysem rynkach krajów unijnych. Porównując dane za III kwartał br. do analogicznego okresu roku ubiegłego – PKB krajów strefy euro spadł o 0,6%, choć jeszcze w Niemczech był wyższy o 0,9%. Wyniki w eksporcie rolno – spożywczym w tym roku są bardzo dobre, wręcz rekordowe, bo poziom dostaw osiągnie 16,3 mld euro, a nadwyżka eksportu nad importem wyniesie około 3,3 mld euro. O możliwościach dalszego wzrostu polskiego eksportu, konkretnie i rzeczowo mówili szefowie Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad RP – Radca – Minister Janusz Pieńkowski z Paryża, Paweł Pietrasiński z Waszyngtonu i Marek Ociepka z Moskwy.  Za dobre wyniki w eksporcie – wyróżnionych zostało listami gratulacyjnymi, tytułami „Wybitny Eksporter Roku 2012” i pucharami stowarzyszenia Eksporterów Polskich ponad 50 firm i spółek. Ponadto – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ufundował puchar  wybitnego eksportera w branży rolno – spożywczej dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, a Minister Gospodarki – przyznał trzy nagrody finansowe laureatom konkursu, które otrzymały spółki: Balton z Warszawy, Mistral – Elast z Łodzi i FM Bravo z Olsztyna. Za medialną promocję polskiego eksportu w kraju i za granicą – tytułami „Publicysty Ekonomicznego Roku 2012” wyróżniono 10 dziennikarzy, w tym m.in. Beatę Drewnowską, Aleksandrę Fandrejewską i Adama Woźniaka z „Rzeczpospolitej” oraz publicystów z „Gazety Finansowej”, w tym Henryka Borko i autora tej informacji, dodatkowo również  za publikacje w prasie polonijnej na Ukrainie.
 
 
Mikołaj ONISZCZUK
Warszawa, 24 listopada 2012 r.





























 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.