KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Kryzysy finansowe od kuchni - Kamil Pruchnik (SGH)
 
Kategoria SGH

Jednym z laureatów Diamentowego Grantu przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest Kamil Pruchnik, student Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość. Znalazł się w prestiżowym gronie stu laureatów za sprawą swojego projektu „Zagadki kryzysów finansowych”.

W ciągu najbliższych 2-3 lat będzie pracował nad książką, w której rozłoży kryzysy w poszczególnych krajach na czynniki pierwsze. „Na przykład w przypadku Islandii musiałem przekopać się przez jakieś 30 lat historii wstecz, by dotrzeć do pierwszych reform prorynkowych, które niekoniecznie się udały” – opowiada Kamil Pruchnik, przytaczając przykład pseudoprywatyzacji, w wyniku której politycy wciąż rządzili firmami. „Potem dochodzi do stworzenia boomu kredytowego, czyli nadmiaru zadłużenia w kraju. Następnie mamy do czynienia z manipulacją przysłowiowego bankiera lub jakąś katastrofą naturalną, w wyniku której cały ten domek z kart się rozpada. Wtedy wszyscy skupiają się na bankierach i domku z kart, ale nikt tak naprawdę nie zastanawia się, jak ten domek z kart był budowany. A przyczyny wszystkiego należy szukać znacznie wcześniej. Przecież tak naprawdę taki kraj jak Islandia żył iluzją bogactwa, wszystko było na kredyt” - tłumaczy.

Dotarcie do punktów zwrotnych w historii kryzysów finansowych jest jednym z głównych celów projektu Kamila Pruchnika – od genezy kryzysu poprzez drogę do niego, jego apogeum aż do sposobów radzenia sobie z kryzysami przez różne państwa. Chce on w ten sposób „prześwietlić” kilka krajów, które popadły w kryzys finansowy, ale także i te, które kryzysowi się oparły, np. Szwajcaria.

fotoSGH-kamil_pruchnik.jpg

„Zarażenie następuje nie w związku z jakimiś machlojkami finansowymi chciwych bankierów, ale w momencie, kiedy państwo chce regulować i kontrolować gospodarkę, co w dłuższej perspektywie się nie udaje” – przekonuje Kamil.

Ma cztery lata na zaprezentowanie gotowego produktu, czyli książki. Ale Diamentowy Grant to nie tylko finansowe wsparcie dla młodych naukowców. „Taki grant to niesamowita okazja, by przyspieszyć rozwój kariery akademickiej. Jeśli spełni się szereg warunków, to po tych dwóch czy czterech latach można uzyskać tytuł doktora” – mówi Kamil Pruchnik.

Materiał wideo z laureatem Diamentowego Grantu Kamilem Pruchnikiem:

http://youtu.be/jhA9uMEV39A

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.