KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Polska gospodarka nie traci na konkurencyjności!
 
Kategoria SGH

Konferencja - Innovation and Education: Drivers of National and Regional Competitiveness in the 21st century Prezentacja raportu - Poland. Competitiveness Report 2012

Poniedziałek-wtorek, 28-29 maja 2012 r.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162
Budynek Główny, Sala 152


Polska znalazła się w ubiegłym roku w ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się krajów UE, dynamika wzrostu PKB w Polsce była wyższa niż  w innych nowych krajach UE, za wyjątkiem trzech krajów bałtyckich.

Dowodem stosunkowo silnych fundamentów konkurencyjności polskiej gospodarki jest dynamika PKB, która w 2011 roku według wstępnych danych GUS wynosiła 4,3%, znacznie powyżej średniej w UE15 (1,5%). Wszystko to w okresie, kiedy gospodarka światowa nadal borykała się ze skutkami światowego kryzysu, USA utraciły po raz pierwszy w swojej historii najwyższy raring kredytowy (redukcja z AAA do AA+ przez agencję Standard & Poor’s), a ocena ratingowa wielu krajów UE znacząco się obniżyła.

"Luka rozwojowa między Polską a większością krajów UE, w odniesieniu do PKB per capita, systematycznie się zmniejsza. Ten pozytywny trend był kontynuowany również w 2011 roku, PKB na 1 mieszkańca według PPP w ubiegłym roku stanowił w Polsce 58% średniej dla krajów UE15, o 1 punkt procentowy więcej niż w roku poprzednim. Znaczne zróżnicowanie stóp wzrostu PKB w latach 2009-2011 w krajach UE przyczyniło się do poprawy pozycji konkurencyjnej Polski. Nie tylko zmniejszyła się luka rozwojowa Polski w stosunku do UE15, ale nasz kraj wyprzedził pod względem relatywnego poziomu rozwoju Łotwę i Litwę i niemal dorównał do poziomu Węgier" - tłumaczy prof. Marzenna Weresa z Instytutu Gospodarki Światowej SGH. To pod jej redakcją naukową powstaje doroczny raport o konkurencyjności polskiej gospodarki.

W 2011 roku polski eksport wzrastał 2,5 razy szybciej niż import. Dominującą część wymiany towarowej Polski (69% importu i 78% eksportu) stanowił handel z państwami członkowskimi UE, w którym od 2009 r. Polska notuje nadwyżkę. Stopniowo zwiększa się udział handlu wewnątrzgałęziowego w całości obrotów Polski pozostałymi krajami UE, ale nadal ponad 70% obrotów to handel międzygałęziowy. Pozytywną cechą polskiej wymiany handlowej jest to, iż w czasie kryzysu gospodarczego nie doszło do zmniejszenia się intensywności polskiego handlu wewnątrzgałęziowego, choć można się go było spodziewać z powodu silniejszego spadku wartości handlu światowego niż wartości globalnego PKB. Poprawie konkurencyjności polskich produktów na rynkach międzynarodowych dodatkowo sprzyjało, będące skutkiem kryzysu, osłabienie kursu złotego.

Raport o konkurencyjności polskiej gospodarki zostanie zaprezentowany w poniedziałek, 28 maja, w sesji rozpoczynającej się o godz. 11:15.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest w załączniku oraz na stronie: http://www.sgh.waw.pl/instytuty/igs-en/conference2012?set_language=en

W załącznikach znajda też Państwo informację o raporcie o konkurencyjności oraz jego podsumowanie.

UWAGA: Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Media RSVP do 28 maja do godz. 10:30 na media@sgh.waw.pl

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.