KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Standardy pracy kelnera
Kategoria porady
Standardy pracy kelenra Zapraszamy na rozmowę z Grzegorzem Zielińskim - zawodowym kelnerem, który opowiada jak w rzeczywistości wygląda jego praca oraz Radkiem Boguszem, który udziela wskazówek dotyczących prawidłowych postaw wobec obsługujących nas osób.
 
Poznajmy różnicę pozornie podobnych oznaczeń!
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz tym razem opowiada o oznaczeniach na etykietach produktów spożywczych - "najlepiej spożyć przed" i "należy spożyć do".
 
Płacić czy nie płacić?
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz tym razem opowiada o nietypowych sytuacjach z jakimi możemy się spotkać w restauracji oraz czy klient restauracji może z niej wyjść nie płacąc rachunku.
 
A może rybkę?
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz - student technologii żywności SGGW, znany Państwu z poprzednich rozmów zamieszczonych na naszym portalu po raz kolejny spotyka się z nami, tym razem rozmawiamy o właściwościach oraz wartości odżywczej ryb.
 
Gluten - historia prawdziwa
Kategoria porady
mgr Wioleta Siłuch Stefaniak Coraz popularniejszy w ostatnich czasach stał się temat glutenu. Zapytaliśmy Dietetyk - Wioletę Siłuch Stefaniak czy dieta bezglutenowa to moda czy konieczność.
 
Dobre i złe związki
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz - student technologii żywności SGGW, znany Państwu z poprzednich rozmów zamieszczonych na naszym portalu po raz kolejny spotyka się z nami, tym razem opowiada o dobrych i złych związkach w jedzeniu.
 
Jak zawsze być pięknym i młodym
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz - student technologii żywności SGGW, znany Państwu z poprzednich rozmów zamieszczonych na naszym portalu po raz kolejny spotyka się z nami, tym razem opowiada o właściwościach owoców i warzyw.
 
Letnie inspiracje Radka
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz - student technologii żywności SGGW z którym mieliśmy okazję wcześniej przeprowadzić wywiad, ponownie pojawia się na łamach naszego portalu, tym razem udziela porad na temat zdrowego odżywiania oraz wykorzystania owoców lata.
 
Radek o swojej pasji
Kategoria porady
Radosław Bogusz Radosław Bogusz - student technologii żywności SGGW opowiedział nam o swojej pasji, jaką jest gotowanie, kulinaria i wszystko co z nimi związane.
 
Rozmowy z radcą prawnym cz. 2
Kategoria porady
spadek.jpg Rozpoczynamy cykl wykładów pt. "Porady prawne". W części II rozmawiamy z prawnikiem - Dariuszem Daczkowskim na temat wniosku o stwierdzenie nabycia spadku..
 
«« start « poprz. 1 2 3 nast. » koniec »»

Pozycje :: 11 - 20 z 27
Copyright 2021 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.