KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 22 lutego 2017
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Apel do Komisji Europejskiej o uruchomienie art. 7 TUE względem Polski

Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie zdecydowanych kroków w związku z naruszeniem przez Polskę zasady praworządności. Do apelu dołączyły się też polskie organizacje, w tym HFPC.

Amnesty International, Human Rights Watch, Open Society European Policy Institute, FIDH i Reporters without Borders wraz z ponad 20 organizacjami pozarządowymi z Polski zaapelowały do Komisji Europejskiej o przejście do trzeciego etapu procedury kontroli praworządności, czyli uruchomienie mechanizmów przewidzianych w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Czytaj dalej »

 

Skarga ofiary przemocy domowej do Komitetu ONZ

HFPC złożyła zawiadomienie do Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (CEDAW) w sprawie dotyczącej stosowania przemocy domowej wobec kobiety oraz niezapewnienia jej ochrony przez państwo. „Sprawa ma charakter precedensowy, ponieważ dotychczas Komitet nigdy nie orzekał w sprawie dotyczącej Polski” – wskazuje Marcin Szwed, prawnik HFPC.

Skarga do ETPC została przygotowana w ramach Programu Spraw Precedensowych, a klientkę w postępowaniu przed Komitetem reprezentuje prof. Ireneusz C. Kamiński – ekspert prawny HFPC.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Karapetyan i inni przeciwko Armenii. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżący zajmowali różne ważne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zostali oni odwołani ze stanowisk po wydaniu publicznego oświadczenia po wyborach prezydenckich w 2008 r. Wyrazili w nim “oburzenie oszustwami w procesie wyborczym”, żądając zaakceptowania zaleceń wydanych przez organizacje międzynarodowe. Widniały pod nim nazwiska skarżących wraz z nazwami ich stanowisk. Informacja o nim znalazła się w wielu mediach. Wtedy doszło do ich zwolnienia na podstawie ustawy o służbie dyplomatycznej, zgodnie z którą dyplomata nie może wykorzystywać swojej funkcji urzędowej do prowadzenia działalności politycznej. Odwołania do sądów krajowych nie przyniosły rezultatu.

W skardze do Trybunału skarżący zarzucili, że ich odwołanie w rezultacie publicznego oświadczenia oznaczało naruszenie ich prawa do wolności wypowiedzi (art. 10 Konwencji). Wyrok zapadł 17 listopada 2016 r. 

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

Pozbawieni wolności mają prawo do leczenia chorób psychicznych: interwencja HFPC

HFPC podjęła interwencję w sprawie pana Daniela Boczarskiego*, który odbywa karę 9 miesięcy pozbawienia wolności. Od lat zmaga się on ze schizofrenią paranoidalną. Teraz jednak efekty jego leczenia mogą zostać zaprzepaszczone, ponieważ warunki odbywania kary mogą wpłynąć na zaostrzenie się choroby.

Pan Daniel został skazany za przygotowanie do sfałszowania dokumentu na karę 9 miesięcy pozbawienia wolności. W areszcie śledczym trafił bezpośrednio do celi dla osób niebezpiecznych. Obecnie pan Daniel odbywa karę w celi jednoosobowej, w której spędza 23 godziny dziennie.

* – imię i nazwisko zmienione

Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Barbara Grabowska-Moroz, prawniczka HFPC, komentowała zapowiadane zmiany w ustawie o KRS. „Mimo że sama Krajowa Rada Sądownictwa nie jest władzą sądowniczą, bo nie pełni wymiaru sprawiedliwości, to jednak jest bezpiecznikiem, który ma gwarantować, że sędziowie będą mogli wydawać wyroki na sali sądowej, które także będą mogły ew. nie podobać się władzy publicznej. Gdyby okazało się, że są jakiekolwiek – nawet nieformalne – naciski na sądy lub sędziego, to KRS jest tym organem, który ma kompetencje, ale także ma obowiązek konstytucyjny, żeby tej niezawisłości sędziowskiej bronić” – powiedziała Barbara Grabowska-Moroz. Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

Dorota Głowacka, prawniczka HFPC, mówiła o nowelizacji prawa prasowego w kontekście regulacji w polskich przepisach instytucji autoryzacji. „Kwestia obwarowania braku dopełnienia obowiązku autoryzacji sankcją karną jest nie do przyjęcia […]. Przepisy te zostały bardzo ostro skrytykowane przez trybunał strasburski. Odniósł się on też do tego, że taka regulacja nie obowiązuje w żadnym państwie Unii Europejskiej” – tłumaczyła Dorota Głowacka. Audycja dostępna jest tutaj.

 

 

 

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

22/02/2017

 

 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.