KONKURSY I OLIMPIADY

Studia podyplomowe

 
Hemarex
 
Super Mind

Ostatnio najpopularniejsze

Podsumowanie tygodnia, 23 sierpnia 2016
 
Kategoria Organizacje pozarządowe

Niewystarczająca ochrona świadków i pokrzywdzonych przestępstwem – interwencja HFPC

HFPC wystąpiła z prośbą do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie niekonstytucyjności niektórych przepisów ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.

HFPC podkreśliła, że ustawa nie gwarantuje świadkowi lub pokrzywdzonemu przestępstwem odpowiednich gwarancji, odmawiając mu prawa do efektywnego odwołania do sądu od decyzji o nieprzyznaniu ochrony i pomocy, np. finansowej. „Oznacza to, że świadkowie koronni, którymi najczęściej są skruszeni przestępcy, mają znacznie więcej praw niż osoby pokrzywdzone i zwykli świadkowie” – tłumaczy Marcin Wolny, prawnik HFPC.

Czytaj dalej »

 

Opinia HFPC w sprawie 10-letniego postępowania administracyjnego

HFPC złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego opinię przyjaciela sądu w sprawie przewlekłości w toczącym się blisko dziesięć lat postępowaniu administracyjnym. 

Sprawa dotyczy stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej z 1979 r. o przejęciu przez Skarb Państwa nieruchomości należących do rodziców H. K. Postępowanie w sprawie wniosku toczy się do tej pory, bo wszystkie kolejne decyzje wydawane przez Ministra Rolnictwa były uchylane przez sądy administracyjne z uwagi na ich niezgodność z prawem. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny nie uwzględnił skargi na przewlekłość złożonej przez mężczyznę, ponieważ wziął pod uwagę jedynie fragment całego postępowania w sprawie.

Czytaj dalej »

 

Omówienie orzeczenia ETPC przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego

Prezentujemy orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Frumkin przeciwko Rosji. Omówienie zostało przygotowane przez adw. Marka Antoniego Nowickiego, byłego sędziego w Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżący w maju 2012 r. uczestniczył w protestach w Moskwie przeciwko „nadużyciom i fałszerstwom” w wyborach w 2011 r. do Dumy Państwowej i prezydenckich na początku 2012 r. Wydarzenie rozpoczęło się spokojnie, ale zakończyło starciami między policją i protestującymi, w których rezultacie wiele osób zostało aresztowanych. Jewgienij Frumkin stwierdził, że został arbitralnie zatrzymany o godz. 7, po usłyszeniu poleceń policji, aby się rozejść, ale nie był w stanie natychmiast opuścić miejsca protestu. Frumkin został aresztowany i skazany na 15 dni aresztu. W skardze do Trybunału, z powołaniem się m.in. na art. 11, Frumkin zarzucił, że nie mógł wziąć udziału w legalnym zgromadzeniu publicznym, w szczególności z powodu zastosowania destrukcyjnych środków bezpieczeństwa na Placu Błotnym, przedwczesne rozwiązanie zgromadzenia oraz następnie jego zatrzymanie. Wyrok zapadł 5 stycznia 2016 r. 

Omówienie orzeczenia dostępne jest tutaj.

 

Spotkanie praktykantów z prawnikami pro bono

Praktykanci z HFPC i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich uczestniczyli w spotkaniu z członkami Izby Adwokackiej w Warszawie na temat działalności w interesie publicznym. Ze studentami rozmawiali adw. Małgorzata Mączka-Pacholak oraz adw. Paweł Osik z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.

Adwokaci wyjaśniali, na czym polega działalność pro bono w zawodach prawniczych, jakie względy przemawiają za świadczeniem bezpłatnych, profesjonalnych usług przez adwokatów i o współpracy z organizacjami pozarządowymi. W szczególności prowadzący podkreślili, jak działalność pro bono wpływa na prowadzenie litygacji strategicznej.
 
Czytaj dalej »

 

Komentarze ekspertów HFPC w mediach

Prezentujemy komentarze ekspertów HFPC do najważniejszych wydarzeń ubiegłego tygodnia dotyczących wszystkich obszarów naszego zaangażowania: wolności mediów, dyskryminacji, monitorowania procesu legislacyjnego, problemów uchodźców i migrantów, działalności na rzecz praw człowieka w państwach byłego bloku wschodniego czy też spraw precedensowych.

Dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC, mówił w Radiu TOK FM o pomyśle wprowadzenia przepisów przewidujących odpowiedzialność karną za przypisywanie państwu polskiemu lub obywatelom Polski uczestnictwa w przestępstwach przeciwko ludzkości lub zbrodniach wojennych. „Nie mam przekonania, że tworzenie przestępstw, które zabraniają mówienia różnych rzeczy jest dobrą formą prowadzenia polityki historycznej i przeciwdziałania fałszowaniu historii i ochrony dobrego imienia. Może nas to nawet narazić na śmieszność” – uważa dr Piotr Kładoczny. Audycja dostępna jest tutaj.

Lenur Kerymov, koordynator projektów międzynarodowych HFPC, komentował na antenie Polsat News 2 ostatnie incydenty na Krymie, które doprowadziły do kolejnych napięć między Rosją a Ukrainą. „To jest typowa taktyka Rosjan, oni po prostu tworzą wroga. Rosjanie donosili o działaniach siatki terrorystycznej i muszą w tej chwili na Krymie znaleźć kogoś, kto będzie pod to pasować. A więc są teraz wzmożone represje wobec Tatarów krymskich, przeszukania, areszty, sprawy polityczne” – tłumaczył Lenur Kerymov. Materiał dostępny jest tutaj.

Marcin Wolny, prawnik HFPC, mówił o niedostatecznej ochronie prawnej świadków i ofiar przestępstw. „Źródłem problemów jest ustawa o ochronie świadków. Jeżeli ustawa może regulować praktycznie każdy aspekt życia danej osoby i jej dzieci, to taka osoba powinna mieć odpowiednie środki prawne, żeby móc wpływać na swoją sytuację. […] Tymczasem ta ustawa nie pozwala na to – nie daje żadnej możliwości zażalenia” – powiedział Marcin Wolny. Audycja dostępna jest tutaj.

Informacja: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Opracowanie: Iwona Pańko

23/08/2016

 

 


       
 
Copyright 2024 interwizja.edu.pl.
Copyright © Interwizja.edu.pl 2006 - 2016. Wszystkie prawa zastrzezone.